Jak stworzyć ponadczasowe logo?


Pierwszym skojarzeniem po wypowiedzeniu nazw takich marek jak Apple, Cola-Cola, Onet, czy McDonald’s jest ich logo. Przypadek? Wprost przeciwnie. To świadoma strategia marki. Od wielu lat ich logo i styl grafik pozostaje właściwie niezmienne. Dla większości znanych brandów drastyczna zmiana ich „znaczka” oznacza dużą prace przy wdrażaniu nowego znaku. To, jak zostanie zaprojektowane, niekiedy decyduje o sukcesie lub niepowodzeniu firmy. Liczy się wszystko – kolor, logotyp, sygnet, proporcje grafik, linie frontów … Jak zatem stworzyć to jedyne, niepowtarzalne i ponadczasowe?

Po pierwsze: poznać cel

Zacznijmy od tego, czemu w zasadzie ma ono służyć. Priorytetem jest oczywiście identyfikacja marki. Celem logo jest także odróżnienie jednego brandu od pozostałych oraz nakierowanie odbiorcy na główne priorytety firmy. To pierwszy krok, od którego powinien zacząć każdy przedsiębiorca myśląc o budowaniu identyfikacji wizualnej. Dobrze zaprojektowane logo, niekoniecznie musi posiadać w sobie nazwę firmy, czy nawet symbol związany z działalnością. Przykładem jest sygnet Apple ze swoim charakterystycznym nadgryzionym jabłkiem. W jego przypadku znak graficzny jedynie symbolizuje nazwę i nie ma bezpośredniego nawiązania do branży komputerowej. Ponadczasowe logo ma symbolizować ideę lub wywoływać swoim kształtem, grafiką i kolorem odpowiedni nastrój oraz wrażenia czy skojarzenie. Za każdym razem jednak, musi ono w mniej lub bardziej oczywisty sposób podsumować wizerunek firmy i jej podeście do odbiorcy.

Po drugie: inspirować się najlepszymi grafikami i projektantami logo

Tworzenie logo (grafik). Wydawać by się mogło – błahostka. W rzeczywistości to jedna z najtrudniejszych dziedzin projektowania graficznego. Pionierami wśród projektantów logo byli Amerykanie. Pracowni projektowej Chermayeff & Geismar zawdzięczamy m.in. znak Chase Bank (1964 r.), Mobil Oil (1965 r.) oraz NBC (1986 r.). Drugim wiodącym prekursorem był Paul Rand, na którego koncie znajdziemy logo IBM, UPS oraz ABC. Do historii tej dziedziny zapisał się także Saul Bass z formami graficznymi linii lotniczych Continental AirLaines oraz AT&T. Wśród polskich nazwisk najczęściej wymieniany jest wybitny polski grafik Karol Śliwka, którego kreskę możemy oglądać w logo Grupy Adamed, PKO BP oraz Instytutu Matki i Dziecka.

logo grafik

Po trzecie: zaprojektować logo

Każdy projekt zaczyna się od pomysłu. Na początek należy wypisać rzeczy, na których najbardziej zależy przedsiębiorcy i te, które wyróżniają go spośród konkurencji. Mówiąc wprost – trzeba zrobić wnikliwą diagnozę potrzeb. Aby stworzyć ponadczasowe logo, musimy zdać sobie sprawę z tego, że warunkiem koniecznym jest to, aby przykuwało wzrok. Patrzenie na nie powinno sprawiać odbiorcom przyjemność i wzbudzać w nich pozytywne emocje i skojarzenia. Ważne, aby było również czytelne. Odnosi się to nie tylko do jego estetyki, ale także potencjalnych nośników. Pamiętajmy, że logo będzie widoczne zarówno na stronie www, wizytówkach, jak i długopisach reklamowych. Odwołując się do wcześniej przytoczonych przykładów Apple czy McDonald’s – szalenie istotna jest łatwa możliwość jego zapamiętania. Im prostsze logo – tym bardziej dostępne. Kiedy rozpoczynamy wizualizację i z odręcznego szkicu przechodzimy do programów graficznych, przedsiębiorca musi wiedzieć, że logo będzie identyfikowało jego markę w świadomości Klientów. Należy pamiętać, aby nie dokonywać na nim częstych zmian, a co za tym idzie – by już na wstępie stworzyć ponadczasowy wzór, który jedynie będzie kosmetycznie odświeżany w kolejnych latach.

Po czwarte: odpowiednio dobrać kolory logo i grafik

Obserwując panujące w grafice trendy, można zauważyć, że przy tworzeniu logotypu liczy się prosty i jasny przekaz. Obecnie coraz więcej firm stawia na proste, mało skomplikowane kształty. Dobierając kolorystykę swojego symbolu warto, dopasować ją do intencji i przekazu. W tym miejscu warto zapoznać się z teorią barw, która już od dawna odgrywa znaczącą role w reklamie i marketingu.

  • czerwony – determinuje do podejmowania szybkich decyzji, wyszczególniając treści zaprezentowane w tym kolorze,

  • pomarańczowy – uwielbiany jest wśród młodych ludzi, a złoty często utożsamiany jest z prestiżem i wysoką jakością produktu,

  • zielony – symbolizuje harmonie i świeżość, oznacza bezpieczeństwo,

  • niebieski – to kolor zaufania i stabilizacji.

Projektując logo dla swojej firmy, warto wnikliwie przeanalizować to, do jakiej grupy docelowej skierowany jest nasz produkt lub usługa. Logo ma być naszą najlepszą wizytówką i symbolem, dzięki któremu wyróżnimy się spośród tłumu innych firm. Pomoże Ci tu spec od  logo – Grafik firmowy.


Krzysztof Tumasz - Grafik Firmowy
Autor: Krzysiek Tumasz
Zespół - Grafik Firmowy
GrafikFirmowy.pl Jeżeli artykuł był przydatny i dowiedziałeś się z niego czegoś ciekawego, daj nam lajka ;)
Przeczytaj także:

Dlaczego warto mieć dobre logo firmowe?

Po co mi nowe logo firmowe? Nike, Coca-Cola, Toyota. Co widzisz przed oczami, gdy o nich pomyślisz? Słynną łyżwę swoosh* nadrukowaną na obuwiu sportowym? Biały napis na czerwonym tle? Nałożone na siebie litery tworzące napis TOYOTA? Dobre logo firmowe potrafi zostać w świadomości odbiorcy na długie lata i być prawdziwym dziełem sztuki. Warto przyjrzeć się […]

Apple i potęga prostoty

Historia logo komputerowego giganta Istnieje kilka teorii na temat pochodzenia logo Apple. Według jednych nadgryzione jabłko oznacza wiedzę, drudzy widzą w nim odwołanie do Biblii. Prawda jest jednak inna i zdecydowanie prostsza. Logo Apple ogranicza się do znaku graficznego, które jest graficznym przedstawieniem nazwy firmy. Nie zawsze jednak tak było, a samo logo zmieniało się na […]

Jedna zmiana, która sprawi, że klienci pokochają Twój FanPage!

Budujesz społeczność na Facebooku? Tworzysz interesujące i wartościowe treści. Udzielasz cennych rad? Pomagasz rozwiązywać faktyczne problemy swoich klientów? A mimo to liczba osób obserwujących twoją stronę nie rośnie lub zwiększa się bardzo powoli. Do tego zauważyłeś, że czytelnicy niechętnie czytają, czy nawet lajkują posty na Twoim FanPage’u? Zupełnie jakby przechodziły bez echa? Może zaczynasz kombinować z […]

Więcej artykułów